TMC Nedir? (Traffic Message Channel) – Başarsoft/TrafficNav

TMC Nedir? (Traffic Message Channel) – Başarsoft/TrafficNav
Radyo yayınlarının içinde mevcut bulunan RDS (Radio Data System)’in içinden trafik olayları ile ilgili bilgilerin, navigasyon cihazları için yayınlanmasıdır.

Avrupa’da yıllardan beri kullanılmakta olan bu sistemde Türkiye’de uzun zamandır yapılan çalışmalar sonucu henüz 2012 yılının 2. yarısından itibaren TMC uyumlu ürün satışlarına başlanabilmiştir. TMC ile cihazınızda yollardaki hız verileri, kaza bilgileri, yol çalışmaları, bozulan araç v.b. gibi bilgileri bulabilirsiniz.Trafik verileri doğrudan haritanızın üzerine işlenerek, rotanız üzerindeki trafiği otomatik olarak sizin adınıza hesaplar ve size daha hızlı gidebileceğiniz rotalar önerir. Bazı noktalarda ise sizi trafikten kaçırmayabilir çünkü trafiksiz yoldan gideceğiniz süre, trafikli yoldan gideceğiniz süreden daha fazla olabilir.Aşağıda bulunan şekil TMC'nin trafik durumuna göre rotayı nasıl değiştirdiğini göstermektedir.

Resim, takriben 17% (500x154) ölçeklenmiştir. Orjinal boyutta (600x184) görmek için bu çubuğa tıklayın. Yeni bir pencerede açmak için resme tıklayın.Başarsoft TMC yayınları şuan için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illerinde bulunmakta ve aktif olarak kullanılmaktadır. İl sayısı sistem kullanılmaya başlandıkça daha da artacaktır.

TMC yayınlarını alabilmeniz için, TMC uyumlu bir cihazınızın ve Trafik alıcınızın olması gerekmektedir. Uyumluluk bilgisi için üretici firma ile görüşülmelidir.

Başarsoft TMC yayınları TGRT Fm ile yapılmaktadır.
TMC hizmeti kullanan markalar;1. Next
2. Navitech
3. Goldmaster
4. Garmin
5. Zenec


0 yorum:

Yorum Gönderme

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı